Orman Yangınlarının Sonuçları

Yazan: 29 Temmuz 2008  
Kategori: Kategorilenmemiş

Orman yangınlarıBir bölgede yaşanan herhangi bir yangın olayı o bölgenin atmosferik yapısında ciddi değişimlerde neden oluyor.

Yapılan bir araştırma Amazon ormanlarında yaşanan yangınların,
bulutlardaki damlaların boyutlarını küçülterek atmosferin alt katmanlarında yağışlarız azalmasına neden olduğunu kanıtladı.

Alman, Brezilyalı ve İsrailli uzmanların katıldığı araştırmada alt katmanlardaki yağışların azalması ve sonrasında bulutların atmosferde uçuşan parçacıkları(aerosolleri)  temizleyememesi, su ve dumanın üst katmanlara ulaşarak bulutlara yanıyormuş bezeri bir görüntü oluşturduğu belirlendi. Yukarı doğru oluşan olağan dışı hızlı hava hareketinin şiddetli şimşek ve dolu fırtınalarına neden olduğu da belirlendi.Orman yangınlarıOrman yangınları

Stratosfer sınırına ulaşan bu aerosollerin iklim değişikliğine de neden olabileceği araştırmanın sonuçları arasında. NASA’nın yaptığı benzer bir araştırmada ise, şehirlerde yaşanan yaygınların yeryüzünü soğuturken atmosferin daha çok ısınmasına neden olduğu, bunun da yağışları azalttığı belirlendi.

Yangından Sonra Kesilen Ağaçlar
Birçok yangın bölgesinde artık işlevini kaybettiği gerekçesiyle ağaçlar kesiliyor. Amerikalı bir grup ekologun yaptığı araştırmada yangından zarar görmüş ağaçları kesmenin kurtulmuş olan orman canlılarının yuvasız kalmalarına neden oluğu savunuluyor. Bunun yanında Ağaçlar üzerinde yaşayan eğrelti otları ve sarmaşıklar yangından hemen sonra tekrar büyüyebiliyor. Ağaçların tamamının kesilmesi oluşabilecek az sayıdaki yeşilliği de önlüyor.

Yorumlar

"Orman Yangınlarının Sonuçları" için 20 yorum

 1. şule tarafından 11 Şubat 2009 13:21 tarihinde 

  bence artık bu yangınlara son verilmelidir bunun içiçn lütfen duyarlı olalaım küresel ısısnma dediğimiz kocaman tehlike giderek artmaktadır bu dünya bizim dünyamız her şeyi biz kendimize yaptık eğer ormanlarda mangal yapmasaydık daha dikkatlı davransaydık bugün belki orman yangınları diye bir şey olmayacaktı dilerim ki bu orman yangınları artık biter …

 2. Aziz U SOYLU tarafından 27 Şubat 2009 15:46 tarihinde 

  Orman yanginlarina cogunlukla insanlar sebep oluyor.Bunlardan bazilari kasitli bazilari degil.Kasitli olanlar en basta
  1-Tarla aacma (yak,senin olur yontemi)Bu yontem encok insan yerlesimlerine yakin yerlerde oluyor ve hukumetler tarafindan Orman yasasindaki 2 B maddesine gore her secim oncesi rusvet olarak talan yasalari ile vatandasa daha once yaktigi yerleri ORMAN VASFINI KAYBETTI diye(kaybettirildi diye olmali)kendisine HEDIYE ediliyor.Bu nedenle 2 B kesinlikle orman yasasindan cikarilmali ki siyasiler kendilerinin olmayan seyi yandaslarina RUSVET olarak dagitamasin.

 3. ali tarafından 08 Mart 2009 14:11 tarihinde 

  arkadaşlar ben sonuçlarını arıyom ya yok mu adam gibi bir site

 4. şeref tarafından 06 Nisan 2009 14:48 tarihinde 

  kuresel isinmanın dohaaz olmasını istiyorum

 5. burak tarafından 08 Mayıs 2009 15:30 tarihinde 

  bitsin bu yangınlar çok fazla ağacımız ölüyor

 6. burak tarafından 08 Mayıs 2009 15:34 tarihinde 

  küresel ısınma sonucu çok ağacımız öldü böyle giderse ağaçların soyu tükenir insanlara artık dur demeli

 7. doğukan tarafından 31 Mayıs 2009 22:09 tarihinde 

  nedense geleceği düşünmeden sorumsuz yaşıyoruz

 8. bülent tarafından 25 Ağustos 2009 09:51 tarihinde 

  Ne olacak bu orman yangınlarının durumu anlamakta güçlük çekiyorum.şöyle bir dünya yangınlarına da bakıyorumda bir tek bizim ülkemiz aciz kalmıyor yangınlar karşısında büyük ve gelişmiş ülkeler de üstün teknolojileri ne rağmen hala aciz kalıyorlar.Ama şurası çok acı bir gerçek böyle her sene yangın çıkarda bizlerde film gibi izlersek 3-5 yıl sonra piknik yapmaya bile yeşillik alan bulamayacağız gibi geliyor,yeniden güçlü bir kadro ile yapılanması şart çevre ve orman bakanlığının ben gönüllü olarak görevimi değiştirmeye hazırım gönüllü olarak orman muhafaza memuru olurum istenirse daha fazlasını da yapmaya çaba sarfederim.

 9. alperen tarafından 14 Kasım 2009 20:21 tarihinde 

  ArTıK HiÇ YaNgIN OlMasInnN OrMaNlaR ÇurUmesİİİiNNNNnnnnnn xD

 10. furkan cihat cansız tarafından 29 Aralık 2009 19:21 tarihinde 

  biraz daha fazla yazsaydınız da arkadaşlar daha iyi anlayıp bizim bunda rölümüz ne anlardıkherkese s.a.iyi günler benim yorumumu okuyan ve okumayan herkese saygılar

 11. furkan cihat cansız tarafından 29 Aralık 2009 19:29 tarihinde 

  Bülent kardeş sen yanlış algılamısın olayı neden ozaman en çok orman yangınları ABD de oluyor,tmm anladık da neden en az ve en uzun ,can alıcı yangınlar ülkemizde oluyor zaten senin gibi düşünenler yüzünden oluyor kardeşim,yani boş ver zaten diğer ülkeler de olur sanki burda ateş yapsam ne olur.Burası Türkiye düşün böyle sen senin neyine kardeşim yorum yapmak.

 12. can tarafından 04 Şubat 2010 14:29 tarihinde 

  artık orman yangınlarına yeter

 13. gül tarafından 28 Nisan 2010 18:16 tarihinde 

  evet orman yangınlarının çoğunu yani%94′ünü insanlar oluşturuyor yeter artık

 14. deniz tarafından 09 Mayıs 2010 18:20 tarihinde 

  arkadaşların düşüncesine katılıyorum.orman yangınları giderek artıyor.buna bir dur dememiz gerek.küresel ısınma dediğimiz yanavarın bizi yutmasına izin vermeyelim.herkes bunun için bir şeyler yapsa güzelim dünyamıza kavuşacağız.her alanda ormanlarımızın desteğini kullanıyorız.ama neden onları yok ediyoruz.oksijen kaynağımız ormanları koruyalım.

 15. zeynep tarafından 17 Mayıs 2010 19:09 tarihinde 

  arkadaşlar lütfen zarar verdiğimiz doğada bizlerde yaşıyoruz sanmayınki zarar görmeyeceğizz bu duurumda zarar görecek biziz lütfen büyüklere nasıl saygı ve sevgii davranıyorsak aynı şekilde doğayada saygı ve sevgiyle davranalım onlarında bizim kadar yaşamaya ihtyacları var…!!!!

 16. ela tarafından 13 Eylül 2010 18:41 tarihinde 

  ORMAN YANGINLARI OLMASINNN…AGAÇLAR YOKOLMASIN DİYE BİZ ÇEVRECİLER BU SİTEYE GELİNNNN VE YORUMLAARINIZI YAZIN BEKLİYORUZZZZ:(

 17. NAZ tarafından 13 Eylül 2010 18:43 tarihinde 

  yukarda ela tarafından yazılmıs yazı var bende ela tarafından yazıya uyuyorumm ….:( suratımız üzülmasin diye agaçları yakmayınnn doğamızzzzz…

 18. umut tarafından 06 Aralık 2010 18:11 tarihinde 

  teknoloji ilerliyo fakat dünyaya olumsuz etkilerini düşünen yok bende tüm burada yorum yapan kişilerin yorumlarını okudum ve olumlu bir şekile evet diyorum herkezin böyle düşünmeleri daha iyi olur bana göre fakat genel olarak insanlar şu doğruu bilmiyolar ki atmosver ne kadar delinirse dünyada yaşayan insanların ömrü o kadar kısa ve o kadar da tehlikede olucaktır bunu dünyadaki insanların %85 bile bilse bu dünyanın olusuz yönlerini hafife aldırmış olur hadi şimdi sizde bu güzel doğayı korumak için yazılar yazın resimler yapın ve insanlara,halka çevrenin ne kadar önemli olduğunu duyurun anlatın önemseyin bir halkın bu örnek davranışları yarısından fazlası yaparsa diğer yapmayanlar utanacak ve bir gün onlar da bu çevre kirliliğine karşı fabrikalara grev yapacaktır belkide her şey yapacaktır hadi durmayınnnnnnnn!!!!!!… ne bekliyorsunuz…!!!!!!!!!!

 19. esra tarafından 11 Aralık 2011 12:14 tarihinde 

  ülkemizdebu orman yangınları sebebinden çok ağaçlarımız, bitkilerimiz, canlı ve cansız varlıklar ölüyor.
  bu dikkatsiz insanlarımız yüzünden orman yangınları oluşuyor
  bunun için ormanlara gittiğimizde dikkatli olmalıyız

 20. makbule tarafından 26 Kasım 2012 13:44 tarihinde 

  neden ormanları yakıyorlar bilmiyorum oysaki ormanları yakınca elimize birşey geçmiyo sadece ormanlar zarar görüyo
  bunun yanında; ağaçlar,hayvanlar,bitkiler ve biz insanlar zarar görüyü kısacası ormanları yakmayalım ormanlara AĞAÇ DİKELİM…
  BU KADAR BASİT


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!