Küresel Isınma Nasıl Oluşur?

Yazan: 20 Temmuz 2008  
Kategori: Küresel ısınma

KarbondioksitDünyamız giderek ısınıyor. Küresel ısınma, sera etkisi, karbon salınımı, iklim değişikliği gibi birçok kavram birbiriyle karışmış halde tartışılır oldu. Bu yazıda küresel ısınmanın bilimsel nedenini ve bahsedilen kavramların anlamını irdeleyeceğiz.
Sera Etkisi:

Tarımsal üretimde kullanılan seralar kapalı bir alanda ısıyı tutarak dışarı çıkmasını engellerler. Bu sayede seraların içi uzun süre sıcak kalmaktadır. Dünya için sera etkisi buna benzer şekilde açıklanabilir. Atmosferdeki bazı gazlar sıcaklığın uzay boşluğuna gitmesini engelleyerek dünyanın ortalama sıcaklığının artmasına neden olmaktadır. Sera etkisi doğal bir olaydır ve dünyanın çok soğumaması için önemlidir. Fakat atmosferdeki kirlenmenin artması ısı tutma olayının da artmasına neden olmuş ve ısınma tehlikeli boyutlara ulaşmıştır.
Aşağıdaki animasyon dünyaya ulaşan güneş ışınlarının sera gazları tarafından nasıl tutulduğunu gösteriyor. Next butonuna basarak animasyonu ilerletin.
[swfobj src='/flash/kuresel.swf' title='Sera etkisi']

Sera etkisine neden olan gazların bazıları doğal olarak oluşabileceği gibi, insanlar tarafından üretilen gazlar da mevcuttur. Dünya’daki sera Karbondioksitetkisine neden olan gazlar %36-70 Su buharı, %9-26 Karbon dioksit, %4-9 Metan ve %3-7 ile Ozon’dur.
Bu gazlardan an fazla etkiye sahip olanı Karbondioksit olarak kabul edilmektedir. Karbondioksitin atmosferdeki miktarı nüfus artışı, ağaçlık alanların azalması, sanayileşme gibi nedenlerde giderek artmaktadır. 1958 yılında atmosferde 315 ppm/m³ olan karbondioksit oranı 2004′te 379 ppm/m³’e çıkmıştır.
Yandaki resimde karbondioksitin küresel ısınmaya etkisini vurgulamak için yapılan bir yürüyüşü görmektesiniz.
Küresel ısınma:
Sera etkisinin normal değerlerin üzerine çıkması dünyanın ortalama sıcaklığının artmasına neden olmaktadır. Son 50 yıl içerisinde yerkürenin ortalama sıcaklığında 0.6 °C artış gerçekleşmiştir. Az gibi görülen bu artış dünyanın hassas dengesi için çok tehlikelidir. Uzmanlar 2°C artışta ciddi su sıkıntılarının başlayacağı, +5°C artışta denizlerin 5metre yükseleceği, +6°C artışta milyarlarca insanın uygun iklim şartları için göç edeceklerini tahmin etmektedir.

İklim Değişikliği:
iklim değişikliği kavramı küresel ısınmaya paralel seyreden bir kavramdır. Küresel ısınma olaylarının başlaması doğal olarak yeryüzündeki iklimlerin değişmesine neden olacaktır. Dünya genelinde kurak iklimin hakim olacağı varsayılmakla birlikte mevcut su döngüsü kırılmayacağı için yağış alamayan bölgelerin aksine bazı bölgelerde şiddetli yağışların olacağı düşünülmektedir.
Uzmanlar dünyadaki kirliliğin bu şekilde devam etmesi sonucunda geri dönüşü imkansız bir sürece gireceğimize kesin gözüyle bakıyorlar. Toplumda küresel ısınmaya karşı bir duyarlık oluşsa bile bunun yeterli seviyeye ulaşmasının uzun bir süreci kapsayacağı biliniyor. Bu yüzden bireysel önlemlerin yanı sıra devletlerin de çeşitli yasa ve sözleşmelerle konuya duyarsız kalmaması gerekiyor.

Yorumlar

"Küresel Isınma Nasıl Oluşur?" için 63 yorum

 1. BEYZA tarafından 27 Ağustos 2008 19:38 tarihinde 

  dünyamız tehlikede DİKKALİ OLUN !!!!!!!!!!!!

 2. gizem tarafından 10 Eylül 2008 17:33 tarihinde 

  nolur tasaruflu olun

 3. alper tarafından 21 Eylül 2008 13:48 tarihinde 

  önemli değil bence

 4. AYTEN tarafından 21 Eylül 2008 23:39 tarihinde 

  küresel ısınma kişisel değil toplumsal bir sorundur lütfen bu sorunumuza duyarsız kalmayalım

 5. ALİ tarafından 21 Eylül 2008 23:43 tarihinde 

  sevgili vatandaşlarım aynı toplumda yaşıyoruz.hepimizin hatalı olduğu bu sorun önlem alınmazsa dahada ilerleyerek kötü sonuçlar doğuracak lütfen dünyaya sahip çıkalım küresel ısınmayı engelleyecek kişisel görevlerimizi ihmal etmeyelim

 6. levent tarafından 05 Ekim 2008 11:21 tarihinde 

  dunyamız gercekten kotu bı halde ınsanlar tasarruf yapmayı bılecekler bılmezlerese endonezye halkı gıbı zamanla denızden su ıcıcez

 7. ela tarafından 07 Ekim 2008 14:05 tarihinde 

  arkadaşlar hepimiz duyarlı bir vatandaş olarakbu sorunu ortadan kaldırmalıyız.belki bu konu çok etkilemiyor ama gelecek çağın çocukları bunun bedelini ödeyebilir bu nedenden dolayı daha duyarlı olmalıyız

 8. beyza tarafından 07 Ekim 2008 19:52 tarihinde 

  hepimiz duyarlı bir vatandaş olarakbu sorunu ortadan kaldırmalıyız.belki bu konu çok etkilemiyor ama gelecek çağın çocukları bunun bedelini ödeyebilir bu nedenden dolayı daha duyarlı olmalıyız
  dunyamız gercekten kotu bı sevgili vatandaşlarım aynı toplumda yaşıyoruz.hepimizin hatalı olduğu bu sorun önlem alınmazsa dahada ilerleyerek kötü sonuçlar doğuracak lütfen dünyaya sahip çıkalım küresel ısınmayı engelleyecek kişisel görevlerimizi ihmal etmeyelim

  halde ınsanlar tasarruf yapmayı bılecekler bılmezlerese dünyamız tehlikede DİKKALİ OLUN !!!!!!!!!!!!endonezye halkı gıbı zamanla denızden su ıcıcez
  nolur tasaruflu olun

 9. şeker kız tarafından 16 Ekim 2008 19:46 tarihinde 

  Bence çok önemli çünkü hepimizi ilgilendiren bir konu lütfen tasaruflu olun

 10. nur tarafından 01 Kasım 2008 21:11 tarihinde 

  lütfen çok dikatli olun dünyamız tehlike altında hepimiz duyarlı vatandaşlar olursak bu durumun önüne geçebiliriz

 11. birsu tarafından 27 Kasım 2008 14:46 tarihinde 

  bence küresel ısnma biz ler tarafından oldu çünkübizler daha fazla su ve elektrik harcarsak dünya elimizden gidecek!!!!!!

 12. birsu tarafından 27 Kasım 2008 16:15 tarihinde 

  ”Son yıllarda gündemden düşmeyen küresel ısınma, beraberinde geleceğe ilişkin farklı senaryoları, farklı yapılanmaları da getiriyor. Küresel ısınma sonucu, kutuplardaki donmuş buz kütlelerinin erimesi ile dünyanın bu en ücra köşesindeki zengin potansiyel enerji bölgelerine ulaşma imkanı doğuyor. Ancak bu kez ülkeler arasında kıyasıya bir yarış, hatta giderek sertleşen bir çekişme söz konusu: Söz konusu bölgelerde kim hak sahibi olacak?”

 13. hatice özsoy tarafından 13 Aralık 2008 19:13 tarihinde 

  ayyy ya bu konuya katılıyorum bnce küresel isinmanın olmamması gerekir ama bazı duyarsız insanlar sayesinde oldu

 14. hasibe tarafından 14 Aralık 2008 15:45 tarihinde 

  bizler bundan çok etkilenmesekte torunlarımız onların torunları bu durumdan etkilenecek lutfen duyarsız kalmayalım tasarruflu olalım sadece kendimizi değil gelecek kuşaklarıda düşünelim bizim yaptığıız hataların cezasını onlar çekmesin

 15. duygu tarafından 28 Aralık 2008 15:14 tarihinde 

  küresel ısınma gerçekten çok kötü sonuçlar doğurabilir ne yapayım yani değip geçmek yerine engellemeye çalışalım ben tek ne yapabilirim ki diye düşünmemeliyiz öyle düşünen çok kişi var ve hayatlarının en büyük yanlışını yapıyorlar herkes üstüne düşeni yapsın bakın dünyamız nasıl eski haline geliyor bu dünya bizim dünyaız yaşayabileceğimiz başka bir dünya yaok bunu hiç unutayın!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16. simge tarafından 04 Ocak 2009 18:07 tarihinde 

  lütfen küresel ısınma ile ilgili kurallara uyalım uymazsak orasını allah bilir artık

 17. gamze tarafından 29 Ocak 2009 16:25 tarihinde 

  malesef bizim insanlarımız küreserl ısınmanın önemini bilmedikleri için ellerinden geleniyapıyorlar…

 18. :) bilinmesine gerek yok tarafından 03 Şubat 2009 22:59 tarihinde 

  aper adlı kişinin yorumuna eleştiri yapmak istiyorum: madem ki sence önemli değil. o zaman demekki sen bir hiçsin

  seninkisi duyarsızlığı aşmış birşey

  bu arada eğer bu eleştiriyi okuyorsan lütfen sence neden önemli olmadığını yaz

 19. karlıovalı tarafından 20 Şubat 2009 17:41 tarihinde 

  cok onemlı bır konu her ınsan bunu ıyı dusunmelı tabı ınsansa

 20. muhammet tarafından 23 Şubat 2009 22:31 tarihinde 

  hoca mız arastırın demese ne oldugunu bılmıcez ha allah razı olsun sızden anlamlı seler yazmısınız

 21. elif altun tarafından 24 Şubat 2009 21:15 tarihinde 

  bence bu türk insanları hiç takmıyor küresel ısınmayı sorunlarçıkıncada eyvah şimdi napacaz bittik işte bunlar hep cahillik sonucu işte

 22. Kara_KarTaL tarafından 02 Mart 2009 17:06 tarihinde 

  Nedir bu küresel ısınma şimdi aldırış etmiyoruz ama etkilerini bi 15 yıl sonra gorursunuz onun için küresel ısınma için önlemler alalım

  NOT: Bu bilgi sizin sağlığınız içiçn önemlidir.

 23. zennan tarafından 04 Mart 2009 19:54 tarihinde 

  dünyamız gittikçe bi parça daha felakete yaklaşıyor. herkes üstüne düşen görevi yapsa ne kadar güzel olur ama hiç kimse yapmıyor dünyamızın sonu demek bizimde sonumuz demektir gelin geleceğimizi hep birlikte yok etmek yerini onu güzelleştirelim ve diğer gelecek kuşaktaki insanlarda dünyamızı tanıyabilsin….

 24. hatice tarafından 06 Mart 2009 17:13 tarihinde 

  sevgili arkadaşlarım,akrabalarım,ailem,öğretmenlerim kısacası tüm insanlar lütfen suyu tasağruflu kullanın ve herşeyi tasağruflu kullanın bu kocama dünya tek bir kişinin değil atıyorum(sinem)atıyorum(kerem)sadece bukocca dünya bir tek kişinin değil doğmuş anne karnında olan bebeklerin bile bu yüzde biz el ele verirsek eğer bu güçlüğü yenebiliriz çook ama çok dikkat edin!!!!!!

 25. uyarıcı tarafından 10 Mart 2009 16:34 tarihinde 

  BENCE HERKES KÜRESEL ISINMAYI ENGELLEMEK İÇİN BİŞEYLER YAPMALI İMKANINIZ OLDUKÇA TASARRUF ETMEYE BAKIN YOKSA HEM BİZ İNSANLAR HEM DÜNYA HEMDE BÜTÜN CANLILAR YOK OLACAK ARANIZDA VARDIR BELKİ YAŞAMAK İSTEYEN YAŞAMAYI SEVEN HER İNSAN İSTER TABİ YAŞAMAYI KENDİNİZİ DÜŞÜNMÜYOSANIZ DİĞER CANLILARI DÜŞÜNÜN KÜRESEL ISINMAYA DİKKATTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 26. onur tarafından 10 Mart 2009 19:58 tarihinde 

  güzel ilgi verirci bişey ama tasarruflu olup hayatımızı tehlikeye atmalayım arkadaşlar…

 27. aslı tarafından 05 Nisan 2009 19:37 tarihinde 

  bncede çok önemli ama bu yazdıklarınızı hiçkimse dikkate almiyor bnde size katılıyorum önerileriniz için tesekkürler arkadaslar :) !

 28. züleyha tarafından 12 Nisan 2009 10:35 tarihinde 

  bence şu anda dünyada olan en büyük tehlikebu dünyamız ısınarakyok oluyor kutuplar eriyor BUNA DUR DEMENİN ZAMANI GEL Dİ hep birlikte başaracagız

 29. eylem tarafından 29 Nisan 2009 20:42 tarihinde 

  bence şu an da dünyamız tehlikede dünyamız ısınıyor kutuplar eriyor bu olaya son demenin zamanı geldi bence

 30. eylem tarafından 29 Nisan 2009 20:43 tarihinde 

  ne dersiniz :)

 31. eylem tarafından 29 Nisan 2009 20:44 tarihinde 

  bence bunu hekezin dikkate alması gerekiyor :(

 32. nuray tarafından 08 Mayıs 2009 12:42 tarihinde 

  küresel ısınma diye kerkez sızlanıy ama asıl küresel ısınmanın nedeni insanlar yapıyorlar yapıyorlar sonra sızlanıyorlar hiiiiiiiç sizlanmayin şimdi!!!!!!!!!!!!!……..

 33. elif (ezgi) tarafından 19 Mayıs 2009 12:48 tarihinde 

  küresel ısınma çok önemlidir çünkü dünyamız gitgide yok oluyor…………………………………………..

 34. yalın tarafından 20 Mayıs 2009 14:32 tarihinde 

  bence herkes artık toplu tasıma araclarina binmeli günes ısınları korbonlar sebepiyle dünyamıza direk yansıma yapamıyo direk yansıma yapamayıncada dahaa fazla günes ısını alıoruz bu nedenle kisisel arac deilde toplu tasıma araclarına binmeliyiz bence :)

 35. yalın tarafından 20 Mayıs 2009 14:32 tarihinde 

  bana katılanlar olmalıdır mutlaka

 36. serpil tarafından 21 Mayıs 2009 20:17 tarihinde 

  düşünerek hareket edin ve tasarruflu olun

 37. yaren tarafından 06 Ekim 2009 16:52 tarihinde 

  dünyamız giderek kötülesiyor lutfen küresel ısınmayı önleyelim

 38. evren yurtseven tarafından 14 Ekim 2009 18:03 tarihinde 

  arkadaşlar hep beraber dünyayı koruyalım nolur küresel ısınmayı engelliyecek calışmalar yapalım

 39. ergülü tarafından 07 Kasım 2009 12:31 tarihinde 

  hey insanlar dünyamızı temiz.tasarruflu kullanalım ne olur dünyamız tehlike altında dünyamız tehlikede olursa bizde tehlikede oluruz ışıkları suları boşa harcamamalıyyız

 40. özlem tarafından 11 Kasım 2009 20:04 tarihinde 

  bu küresel ısınma tüm dünyanın en önemli sorunlarının basında yer alıyor şimdi boşa harcadığımız sular gelecek nesilleri yok ediyor bu gidişata hep birlikte dur diyelim sularımızı boşa harcamayalım geleceğimizi kurtaralım

 41. velile tarafından 29 Kasım 2009 21:45 tarihinde 

  lütfen arkadaslar çevremizi temiz tutalım küresel ısınmaya sebep olmayalım

 42. sergen,kübra tarafından 04 Aralık 2009 11:22 tarihinde 

  küresel ısınma gerçekten çok kötü sonuçlar doğurabilir ne yapayım yani değip geçmek yerine engellemeye çalışalım ben tek ne yapabilirim ki diye düşünmemeliyiz öyle düşünen çok kişi var ve hayatlarının en büyük yanlışını yapıyorlar herkes üstüne düşeni yapsın bakın dünyamız nasıl eski haline geliyor bu dünya bizim dünyaız yaşayabileceğimiz başka bir dünya yaok bunu hiç unutayın!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 43. pınar tarafından 04 Aralık 2009 17:06 tarihinde 

  parfüm ve dier şeyleri kullanmayalım yoksa içecek bir damla suyumuz kalmayacak piknik yapacağımız yerler kalmayacak

 44. merve tarafından 06 Aralık 2009 18:02 tarihinde 

  bu düya bizim korumakta bize düşer arkadaşlar

 45. batuhan tarafından 28 Aralık 2009 17:32 tarihinde 

  tasarlufru olun suyu bosuna garçamayın garçarsanız küresel ısınma olur herkez tasarruflu olsun sular kesirmesin bu dünya bizim korumakta bize düser arkadaşlar (((((((:::::::)))))))

 46. ayşenur tarafından 17 Ocak 2010 13:30 tarihinde 

  bu dünya da biz yaşıyoruz biz korumazsak kim koruyacak biraz düşünceli olmalıyız tasaruflu olun

 47. alperen tarafından 15 Şubat 2010 17:31 tarihinde 

  Büyüklerim küçüklerim ve arkadaslarım. Dünyamız tehlikede tassarruf yaparak. Sularımızı boşa akıtmayarak. Bizden sonrakilere güzel dünya bırakmak isterim.Ben daha 13 yasında 7 giden küçük bir ögrenci olarak.Bu dediklerime uyuyorum herkesin uymasını istiyorum.Utansın bunu yapmayan büyükler… Örnek olun bize örnek…

 48. ezgi tarafından 26 Nisan 2010 16:48 tarihinde 

  alperen arkadaşımm sana katılıyorumm en iyisini diyiyorsunn ..:)

 49. KADİR tarafından 10 Mayıs 2010 20:21 tarihinde 

  BUNUN FARKINA NE ZAMAN VARACAĞIZ

 50. selen tarafından 06 Ekim 2010 17:44 tarihinde 

  bü dünya da bizde yaşıyoruz bizi de düşünün

 51. selen tarafından 06 Ekim 2010 17:45 tarihinde 

  alperen sana kaTILIYORUM

 52. Seda tarafından 04 Kasım 2010 20:44 tarihinde 

  Arkadaşlar siz herkese tassarruflu olun diyorsunuz ama,siz tassarruflu oluyormusunuz?

 53. Seda tarafından 04 Kasım 2010 20:47 tarihinde 

  Lütfen cevap yazın…

 54. kevser tarafından 22 Aralık 2010 15:15 tarihinde 

  bana göra herşey ilgisizlikten kaynaklanıyor. İnsanlar ne olacak ya diyolar ama böyle düşünenler yanlış yapıyorla bizim insan olarak bazı sorumluluklarımız var bunları yarine getirmeliyiz yoksa ülkemiz git gide kötülrşir DDDİİİKKKAAATTT!!!!!!!!!!!!!!!

 55. gamze tarafından 03 Mayıs 2011 20:21 tarihinde 

  keşke herkez dünyamıza sahip çıksa ayrıca teşekkürler ödevime yardımcı oldu:))))))))

 56. murat tarafından 04 Mayıs 2011 09:01 tarihinde 

  her şey bilinçsizlikten kaynaklanıyor

 57. papatya tarafından 26 Aralık 2011 17:03 tarihinde 

  ARKADAŞLAR DÜNYA GİTTİKÇE KÖTÜ Bİ HAL ALIYO BUNU ÖNLEMELİYİZ BİZ 7A SINIFI OLARAK OKULDA YARIŞMALAR VE Bİ ÇOK DUYURULAR YAPTIK KÖYEDE EL AFİŞLERİ DAĞITTIK ARTI BİDE YÜRÜYÜŞ YAPTIK BUGÜN BELDE YARIN İL SONRA İLÇE SONRA ÜLKE SONRA DÜNYA HERKEZE DUYURA BİLRİZ SESİMİZİ DİKKATE ALAN YOK BU OLAYI DIŞARILARA SIÇRATMAILYIZ… BİZ BU DÜNYAYI DEDELERİMİZDEN ALMADIK UNUTMAYIN TORUNLARIMIZDAN ÖDÜNÇ ALDIK HERKEZ ÇEVREDEN Bİ KİŞİYİ UYARSA BELKİ YARIN 10 DİĞER GÜN 20 KİŞİ GÖZE ALIR BUNU ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA KARARIR HERKEZ BAŞKASINDAN ÖRNEK ALIR KORUR DÜNYAYI ŞİMDİ ÇIKIN SOKAĞA HAYKIRIN ZARARLARINI KÜRESEL ISINMANIN DELİ SANSINLAR ALDIRMAYIN SİZİN İYLİĞİMİZİ İSTEĞİNİZİ BAŞLARINA GELİNCE ANLARLAR

 58. luzumsuz tarafından 19 Mart 2012 00:13 tarihinde 

  ARKADAŞLAR BİRAZ DİKKATLİ OLUN BAKINSANIZA KİTAPLARDA KÜRESEL ISINMANIN ZARARLARINDA DÜNYANIN EN BÜYÜK TEPESİ OLAN EVERES TEPESİ GÜN GEÇTİKÇE KISALIYOR ŞU OLAYA LÜTFEN DUR!DİYİN LÜTFEN!

 59. Aylin Nur tarafından 20 Mart 2012 22:37 tarihinde 

  küresel ısınmadan ödevim vardı bu siteyi görmem iyi oldu çok teşekkürler…=)

 60. bicik tarafından 05 Nisan 2012 20:49 tarihinde 

  abartmayın dikkat etsinler ama ölücez falan diye bişeyler yazmayın

 61. dilara tarafından 18 Ekim 2012 20:13 tarihinde 

  bunları okudukça içim ürperiyor ….. çoookkk dikkatlii olmalıyızz…. .s.s.s.s

 62. misafir tarafından 08 Nisan 2013 20:57 tarihinde 

  bencede çevreye duyarlı olun doğa bir kez daha gelmeyecekir.tassaruflu olun doğayı evelim koruyalım.

 63. sen şunu oku yeter tarafından 24 Nisan 2013 11:39 tarihinde 

  arkadaşlar şimdimi geldi aklınıza dünyamız uzun bir süredir boyle ama olsun herkesin bilinçlenmesi daha güzel…


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!